Svatojakubská pouť - Víte, že...?

Víte, že průměrná doba čekání na pivo v hospodě Na Stojáka je 8 minut, a to je stejná doba, za kterou dorazí sluneční paprsek ze Slunce na Zem?

Víte, že "Jakub" se španělsky řekne asi šesti různými jmény a jedním z nich je "Santiago"? Dále třeba také Jago, Diego, Jacobo…

Víte, že věž kostela Sv. Jakuba měří 94 m, a je tak vyšší než třeba věže kostela na Petrově (84 m) či Petřínská rozhledna (66 m)?

V letní špičce se v hospodě Na Stojáka vytočí denně okolo 1.500 piv. Víte, že kdyby se tato piva seřadila za sebou od kostela Sv. Jakuba směrem na Špilberk vznikla by tak pěkná řada piv? 

Víte, že kostnice Sv. Jakuba uchovává 55.000 kosterních ostatků, a je tak druhou největší v Evropě po kostnici v Paříži? Víte, že vstupenku do krypty a kostnice Sv. Jakuba můžete nově platit i kryptoměnou? 

Víte, že 73 % dětí se na pouti za jízdy na řetízkovém kolotoči bojí, že vypadnou nebo, že se utrhnou. Zatímco 82% dospělých by z kolotoče nejraději vypadlo hned a 34 % z nich se bojí, že se neutrhnou ani na pouť?  

Asi všichni vědí, že patronem poutníků je Svatý Jakub. Možná víte, že patronem hasičů je Sv. Florián, patronem včelařů Sv. Ambrož, patronem myslivců Sv. Hubert... Ale víte, že existuje i patron piva? V českých zemích  jím je tolik oblíbený Sv. Václav. Víte, že i kocovina má svou patronkou, je jí Sv. Bibiána? A víte, že vedle Jakuba na Rašínově ulici zavřeli vloni po desítkách let prodejnu "Zbraně a střelivo" a návštěvníci kostela tak  pro oblíbené patrony musí pěšky až do obchůdku "Kachlík - Zbraně&Střelivo" na Starobrněnské ulici?

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.